Vestsahara på cykel — disputeret territorium
Vestsahara er et disputeret territorium kontrolleret overvejende af Marokko, med Polisario-bevægelsen kontrollerende den østlige del. For rejsecyklister er det typisk en transit langs Atlantkysten mellem Marokko og Mauretanien.
Praktisk om at cykle i Vestsahara
Terræn og rute
Klassiker: Atlantkysten Tan-Tan-Dakhla-Nouadhibou — del af Cape Town-Cairo-cyklisters Vestafrika-rute.
Klima og bedste rejsetid
Det bedste vindue er november-marts.
Trafik og sikkerhed
Den marokko-kontrollerede zone er overvejende tryg for transit. Politi-checkpoints er almindelige. UM-tjek anbefales.
Mad, vand og overnatning
Mad og infrastruktur som i Marokko. Stor vandkapacitet er nødvendig pga. lange afstande mellem services.
Vores vigtigste råd: Tag rigeligt med vand. Strækningen Dakhla-Nouadhibou (440 km) er nogle af verdens mest øde cykelstrækninger.
Forberedelser
Visa og grænseovergange
Vestsahara administreres af Marokko — danske statsborgere bruger marokkansk indrejse. Grænse til Mauretanien ved Guergerat.
Cykel og udstyr
- Robust turcykel
- Stor vandkapacitet (10 liter)
Sprog og kommunikation
Arabisk og fransk.
Vi har cyklet i Vestsahara
Vores rute
[INDSÆT SPECIFIK RUTE]
[INDSÆT MÅNED OG ÅR for turen]
Højdepunkter
[INDSÆT 3-5 KONKRETE MOMENTER]
Det vi ville have gjort anderledes
[INDSÆT 2-3 LÆRINGER]
Relaterede rejseberetninger
Tag turen — eller spørg dem der har taget den
Facebook-gruppen. katjaogmartin.dk. bikepackers.dk.
Husk pumpen 🙂
RejseCyklisten.dk Rejsecyklisten, her kan du blive inspireret til din næste cykel rejse!





